понеділок, 14 березня 2016 р.

Девіз моєї роботи:

Візьму чашу терпіння,

Наповню серце любов'ю,


Насиплю пригорщами щедрості,


Додам краплинки гумору,

Картинки по запросу капелька рисунок

Помножу на добро,

Картинки по запросу добро рисунок

Прикрашу ласим шматочком гарного настрою,

Картинки по запросу настроение

Все це добре змішаю

І запропоную всім, кого зустріну на своєму шляху.



РЕЦЕПТ ВЧИТЕЛЬСЬКОЇ МУДРОСТІ

Систематично вживайте: бальзам мудрості,
коктейль творчості,
каву бадьорості,
відвар пунктуальності,
настій толерантності,
екстракт людяності.
Виконуйте все це ретельно і успіх   буде  щоденно

пʼятниця, 11 березня 2016 р.

досвід роботи

«Впровадження інноваційних технологій 

в процес навчання»

Провідна ідея досвіду полягає в тому, щоб поряд з освіченою та фаховою компетентністю надати учням  уміння самостійно та нестандартно мислити, висувати ідеї та прогнозувати, виявляти творчий підхід у будь – якій діяльності. Працює над впровадженням нової системи освіти розрахованої на ефективний розвиток обдарованих дітей.
Метою проблеми є розвиток особистості та різноманітних форм мислення кожного учня; позиція вчителя зорієнтована на особистість учня; переважають організаційні та стимулюючи функції.
Новизна проблеми полягає в формуванні в учнів вміння критично  і творчо мислити, уміти працювати в колективі, самостійно здобувати необхідні знання, шукати шляхи подолання труднощів.
Характерними рисами інноваційного навчання є: побудова навчання, як розв’язання серії взаємопов’язаних проблемних ситуацій; переважно групова робота учнів на уроці; опора на учнівський досвід і мінімальне знання з теми; відкритість навчання; діалог – основний елемент навчання; емоційне піднесення, розкутість.
Практична значущість полягає у тому, що проблема роботи з використанням інноваційних методик на уроках інформатики є дуже актуальною, тому що за останні роки у підходах до викладання відбулися значні зміни. У першу чергу це стосується методології викладання, застосування інтерактивного навчання. Це новий ступень у процесі навчання, новий погляд на навчальний процес, коли переосмислюється стосунки вчителя і учня, коли основною метою навчання особи стає тісно-діяльний підхід кожного учня до процесу навчання, коли творчість і зацікавленість стають потребою і потенціалу уроку. Стараюсь сприяти поглибленню і розширенню знань з інформатики; підвищенню інтересу в учнів до вивчення предмету; формуванню прийомів активної розумової діяльності,  вихованню ініціативи і творчості.
Актуальність. Формую в учнів вміння адаптуватися в мінливих життєвих ситуаціях, самостійно здобувати необхідні знання і застосовувати їх на практиці для вирішення різних проблем, шукати раціональні шляхи подолання труднощів критично і творчо мислити, бути комунікабельним, уміти працювати в колективі, працювати над розвитком власної особистості, усвідомлювати, де і яким чином отримані знання можуть бути застосовані.
Наукове обґрунтування: Узагальнення досвіду учителів-новаторів.
Технології: Створення умов для досягнення достатніх результатів під час самостійної роботи, використання проблемно-пошукового методу навчання.
Проведення нестандартних уроків з активною участю учнів. Створення ситуації успіху.

Вступ
В сучасних умовах шкільний курс інформатики залишається найбільш ефективним засобом інформатизації навчального процесу, впровадження і поширення технологій при вивченні навчальних дисциплін.
Вивчення інформатики передбачає опанування учнями знаннями, вміннями та навичками, необхідними для раціонального використання засобів сучасних інформаційних технологій при розв'язуванні  задач, пов'язаних з опрацюванням інформації, її пошуком, систематизацією, зберіганням, поданням, передаванням.           Знайомство із роллю нових інформаційних технологій у сучасному виробництві, науці, повсякденній практиці, з перспективами розвитку обчислювальної техніки допоможе учням у виборі майбутньої професії, у продовженні вивчення інформатики в будь-якій із форм неперервної освіти.
Розвиток творчого потенціалу спрямований на формування в учнів мислення, мови, пам’яті, просторових уявлень і уяви, алгоритмічної культури оволодіння методами наукового пізнання, навичками саморегуляції, самоконтролю, самовдосконалення, формування таких якостей як організованість, кмітливість, висока культура розумової праці, забезпечення свідомого і міцного оволодіння системою математичних знань, навичок і    вмінь, необхідних кожному в повсякденному житті й майбутній трудовій діяльності.
      Саме уроки інформатики дають виключні  можливості прищеплювати інтерес до творчих пошуків, виховувати в дітей бажання шукати нові, кращі шляхи виконання дорученої справи. Справді, пошук кращих способів розв’язання нестандартних завдань, нестандартних розв’язань традиційних задач, бесіди про видатних учених, організація спроби здобуття знань – усе це є важливими складовими на шляху розвитку творчого потенціалу учнів. Дуже важливо, щоб діти повірили у власні сили і здібності, зрозуміли, що без напруженої систематичної праці прийти до успіху неможливо.


І    Впровадження інноваційних технологій в процес навчання
 Сучасний урок-демократичний. Він проводиться не для учнів, а разом з ними. Його характеризує не навчання словом, а навчання справою. У підготовці та проведенні уроку вчитель виконує  такі функції

У процесі виконання цих ролей у діяльності вчителя вчені (Н.Кузьміна,

А.Щербаков) виділяють:  конструктивну, організаційну, комунікативну та гностичну функції.


Організаційна функція полягає в залученні учнів до виконання запланованих видів навчальної діяльності, стимулюванні та цінуванні, під яким розуміють вираження вчителем своєї радості з приводу досягнень учнів.
Призначення комунікативної функції вчителя полягає в установленні таких взаємовідносин між учнями на уроці, які б сприяли підвищенню ефективності навчальної праці.
Гностична функція передбачає забезпечення наукового підходу до організації навчального процесу, який базується на врахуванні доробку сучасної науки та практики з питань організації навчально-пізнавальної діяльності, особливостей психічного розвитку учнів даного класу, власного досвіду.




Особливості традиційної та інноваційної педагогіки


Традиційна педагогіка
Інноваційна педагогіка
Мета
Формування знань, умінь та навичок
Розвиток особистості
Інтелектуальна характеристика
«Школа пам’яті»
«Школа розвитку»
Гасло педагога
«Роби, як я»
«Роби сам»
Домінуючий тип та характер взаємовідносин
Суб’єкт-об’єктивний
Суб’єкт-суб’єктивний
Коротка характеристика стилю взаємодії
Авторитарність, моно логічність, закритість
Демократичність, діалогічність, відкритість, рефлексивність
Форми організації навчального процесу
Фронтальні, індивідуальні
Групові, колективні
Методи навчання
Ілюстративно-пояснювальні, інформаційні
Проблемні, пошукові, евристичні, дослідницькі
Провідні принципи
«Продавлення»
«Вирощування»
Основний принцип діяльності, який засвоюється учнями
Репродуктивний, відтворюючий
Продуктивний, творчий, проблемний
Формула навчання
Знання  – репродуктивна діяльність
Проблемна діяльність – рефлексія - досягнення
Способи засвоєння
Заучування, діяльність за алгоритмом
Пошукова, мисленнєва діяльність, рефлексія
Функції учителя
Носій інформації, хранитель норм та традицій, пропагандист предметно-дисциплінарних знань
Організатор співдружності, консультант, керуючий пошуковою роботою учнів
Функції учня
Пасивність, відсутність інтересу до навчальної діяльності, до особистісного зросту, до значної частини учнів
Активність, наявність мотиву до само досконалості й інтересу до навчальної діяльності



Головними завданнями  сучасної освіти є формування творчого інтелектуального потенціалу, загального культурного рівня учнів, формування особистості, яка має змогу само пізнаватися, само розвиватися, самовизначатися. Головною метою основ інформатики є навчання учнів роботі на комп’ютері, а саме використання його як засобу для розвитку учня. Варто розглядати комп’ютер як об’єкт, за допомогою якого можна розв’язувати  задачі, а також отримувати нові знання. Форми і методи організації процесу навчання для досягнення поставленої мети є різноманітними. Можливість представляти інформацію у вигляді презентацій, слайд-шоу це педагогічне чудо освітнього процесу. Дійсно, за допомогою них можна просто та наочно представити свій виступ на уроці, конференції або методичній нараді. Можна додати у свої роботи схеми, графіки, цифрові фото або просто від скановані ілюстрації. Особливе значення ці можливості мають у проектній та дослідній діяльності учнів.
Застосування сучасних інформаційних технологій в навчальному процесі дає можливість використовувати в педагогічній практиці психолого-педагогічні розробки, які дозволяють інтенсифікувати навчальний процес, реалізовують ідеї розвивального навчання.
Основним завданням використання інформаційних технологій є розширення інтелектуальних можливостей людини. На сьогодні змінюється саме поняття навчання: засвоєння знань поступається вмінню використовувати інформацію, отримувати її за допомогою комп’ютера.
В якості робочого засобу комп’ютер застосовується вже давно і визнаний суспільством як необхідність . У сфері освіти комп’ютер займає міцні позиції. Ідея використовувати комп’ютери в навчанні дітей належить професору Сеймуру Пейперту. У 60-х роках минулого століття він прийшов до висновку , що дитина розвивається , якщо має умови для креативної діяльності.  Для розвитку абстрактного мислення необхідне середовище , яке дозволяє активно створювати продукти розумової діяльності  і створювати нові абстрактні поняття. Таким середовищем може бути  – комп’ютер. Для С.Пейперта комп’ютер – це, в першу чергу, засіб, який дає змогу зробити процес навчання природним, неформальним.  На його думку, комп’ютер може змінити характер навчання – навчати не чомусь одному ,  навчання загалом – зробити більш цікавим та ефективним, а отримані знання –  глибшими та загальніши.
С.Пейперт дав нам нову концепцію школи майбутнього, початковими моментами якої є природна зацікавленість дітей та засоби для задоволення цієї зацікавленості. С Пайперт не робить спроби перекласти на комп’ютер функції вчителя або підручника. Основна ідея – це мікросвіти, які є моделями реального світу, що з тим або іншим ступенем деталізації творить сама дитина. Якщо дитина є «зодчим власного інтелекту»(Ж.Піаже), то під рукою в неї повинно бути все необхідне для роботи.
Заняття дітей з комп’ютером складаються з чотирьох взаємопов’язаних компонентів:
1.    Активне пізнання дітьми навколишнього світу.
2.    Поетапне засвоєння все складніших  ігрових  способів і засобів розв’язання  задач.
3.    Зміна предметно-знакового середовища на екрані монітора.
4.    Активне спілкування дитини з дорослими та іншими дітьми.  
Комп’ютерні засоби навчання називаються інтерактивними, вони мають здатність «відповідати» на дії учня  й вчителя, «вступати» з ними у діалог, що і складає головну особливість методик комп’ютерного навчання.
Мій загальний досвід показує, що учням притаманно не тільки дивитись і слухати, а й самим показувати та розповідати про свої досягнення та результати праці. Дуже важливо на цьому етапі виявити солідарність, похвалити за навіть незначні успіхи.
У проектній та дослідницькій діяльності  учнів я намагаюсь не обмежувати творчу самостійність. Після обговорення вибраної теми, технічних вимог до роботи діти займаються пошуком інформації, обробкою, складають план роботи й самі його реалізують. Найцікавішими подіями завжди є демонстрація та захист творчих робіт. Не дивлячись на те, що рівень їх виконання різний, автори з задоволенням завжди розповідають про свою роботу.
До уроків узагальнення та систематизації знань і способів діяльності я пропоную виконати творчі роботи: комп’ютерні презентації  з цієї теми, про застосування набутих знань в інших галузях . Виконання творчих завдань вимагає використання учнями інформаційно-комунікаційних технологій, оволодіння проектно-дослідницькою діяльністю: роботу з Інтернет - ресурсами, створення презентацій як результату самостійної дослідної діяльності. Ці роботи представляються й захищаються перед учнями класу, колективно аналізуються та рецензуються результати виконання.
Такі види роботи розвивають творчі, пошукові, дослідницькі здібності учнів, зростає їх активність, вони набувають навичок ,що можуть стати корисними в житті. Інформаційні технології створюють всі умови для самовираження учнів: ці  творчі роботи можуть бути корисними та потрібними для інших. Подібна перспектива створює найсильнішу мотивацію для їх самостійної пізнавальної діяльності в групах або індивідуально.
Мене постійно дивує, широта інтересів наших дівчат та хлопців. У нашій школі створений банк творчих робіт учнів. Серед цих робіт є такі, які з повним правом можна використовувати на уроках інформатики
Наприкінці вивчення теми „ Текстовий редактор ” учні вже мають навички набору тексту, його редагування, вміють змінювати шрифт, його розмір, накреслення букв, цифр; застосовують різні типи вирівнювань абзаців (за лівим краєм, за правим краєм, за центром, за шириною); можуть використовувати у своїй роботі об’єкти  WordArt, а також автофігури.  Для визначення готовності діяльності учнів у нестандартних (нових) умовах пропонується завдання, на реалізацію якого відводиться два уроки: оформити привітальну листівку до свята (Нового року,  8 Березня, Дня Святого Валентина, Дня народження ). На першому уроці учні створюють малюнок майбутньої листівки, на другому пишуть текст поздоровлення і вставляють зображення в текстовий файл. У результаті такої діяльності, коли умову завдання сформульовано недостатньо чітко, коли учням ще дуже слабо уявляється результат та шляхи його досягнення, можна простежити, наскільки добре учні засвоїли матеріал. Іншими словами, чи в змозі учні самі красиво та безпомилково розташувати текст на сторінці, або вони намагаються  діяти за зразком учителя.
Формування навичок роботи з електронними таблицями проводиться з деяким набором задач ось такого змісту: „ Солодкоїжка  Пончик вирішив спекти на свій день народження 3 торти: яблучний, горіховий і шоколадний. Для виготовлення одного яблучного торта потрібно 200г вершкового масла, 200г борошна , 2 яйця, 300г цукру і 8 яблук. Для виготовлення одного горіхового торта потрібно 300г масла, 400г борошна, 2 яйця, 300г цукру і 200г горіхів. На один шоколадний торт йде 3 шоколадки, 200г  масла, 300г борошна, 2 яйця, 100г цукру і 8 яблук. Масло у квітковому місті коштує 100 монет за кг, цукор – 20 монет за кг,яйця - 20 монет за 1 десяток, борошно – 30 монет за кг, горіхи -100 монет за кг, яблука – 2 монети за штуку, шоколадки -10 монет за штуку.  Побудувати електронну таблицю, з якої буде видно, скільки буде коштувати кожний торт, скільки продуктів кожного виду Пончик повинен купити  і скільки це буде коштувати; скільки монет він повинен взяти з собою у магазин ”.
 Для того, що б показати необхідність електронних таблиць у підрахунку всіх результатів при зміні вихідних даних: наприклад, тому що у світі фінансова криза, деякі продукти подорожчають ( масло на 5 монет, цукор на 3 монети), інші дешевшали (яйця на 2 монети за десяток), якщо у  шоколадний торт додали 200г горіхів і 100г цукру. Які з тортів Пончик може виготовити, якщо у нього лише 150 монет? Скільки повинні коштувати продукти, якщо у Пончика є тільки 180 монет? Для розв’язування задачі учні зрозуміють важливість застосування формул для розрахунків та для відповідей на додаткові запитання (перерахунок всіх результатів при зміні будь-якої умови) вони побачать необхідність, а  головне,  корисність в їх використанні.
Наступною формою творчої діяльністі є складання кросвордів. Робота по складанню кросвордів забезпечує максимальну складність при мінімальній структурі, причому за внутрішнім змістом це дуже серйозна робота, а за зовнішньою формою нагадує дитячу гру – найближчу приязну діяльність учнів. Така діяльність учнів дуже цінна для запам’ятовування понять та термінів інформатики, причому при аналізі складених кросвордів особливу увагу привертає чіткість визначень, правильного підбору понять до визначеного слова.
У своїй практиці  використовую і деякі спеціальні методи, які мають за мету  спрямувати інтерес школярів на навчання, підвищення їх відповідальності до навчання. До таких методів можна віднести методи стимулювання й мотивації навчання, метод пізнавальної гри, метод навчальних дискусій, метод створення ситуації успіху. Велике значення має контроль і самоконтроль, який  застосовую як метод  усного, письмового, індивідуального, фронтального контролю. 
Нетрадиційні форми уроку можна розглядати як одну з форм активного навчання. Це спроба підвищення ефективності навчання, можливість з’єднати  воєдино всі принципи навчання з використанням різних засобів та методів навчання.
Нетрадиційні форми проведення уроків дають змогу не тільки підняти інтерес учнів до предмета, що вивчається, а також розвивати їх творчу самостійність, самоосвітню компетентність. Протягом декількох років постійно знаходжуся в стані пошуку.
Мета  проекту -  впровадження проектних форм і моделей навчального процесу, що передбачають активну інтелектуально-практичну діяльність учнів, самостійне осмислення мети своєї роботи й планування шляхів її досягнення, групову й комунікативну діяльність, нову роль учителя як консультанта і партнера, перехід від маніпулятивної педагогіки до педагогіки співробітництва , який включає інноваційний режим навчання через переорієнтацію діяльності педагога.
          Готуючись до уроків, керуюсь словами В.О.Сухомлинського: „Без захоплення та натхнення, без осмислення розумової праці як процесу пошуків та знахідок навчання перетворюються у зазубрювання; з нього випадає головна мета школи — загальний розумовий розвиток, формування допитливого розуму, виховання ваги знань".

Учительські проекти за програмою Intel@ Навчання для майбутнього

Учительські проекти за програмою Intel@ Навчання для майбутнього


Свої знання і вміння показую приймаючи участь в конкурсах, семінарах. З 2007року працюю над проектами.

У 2007 році посіла призове місце у обласному конкурсі вчительських проектів «Intel Навчання для майбутнього» з проектом «Подорож у країну Геометрію», та отримала грошову винагороду.
 У 2008 р. у районному конкурсі вчительських проектів посіла ІІ місце з проектом «Наркотики та наркоманія» в номінації «Виховний проект».
У 2009р перемогу одержала у районному та обласному конкурсі вчительських проектів у номінації «Дослідницький проект» з проектом «Мобільний телефон – друг чи ворог?»

У 2010 р. – ІІ місце з проектом «Ціна краси».

 У 2014 р. - І місце з проектом "Геометрична прогресія у житті"


Учнівські проекти за програмою Intel@ Навчання для майбутнього

Учнівські проекти за програмою Intel@ Навчання для майбутнього 

2011 р. І місце інформаційний проект «У тенетах реклами» 
            Никитюк Яна,  Копитіна Юлія учениці 11 кл.

        ІІІ місце дослідницький проект «Таємниці твого гаманця» 
            Цема Вікторія учениця 11 кл.

2012р   І місце інформаційний проект «Кравчук – першотворець української    математики» Бугіль Наталя 10 кл.

       ІІІ місце дослідницький проект «Лабіринтами кубіка Рубіка»                      Радіонов Віктор 9 кл.
2013 р. ІІІ місце дослідницький проект «Історія та проблеми числа »                    Бугіль Наталя 11 клас